Oczyszczalnia Ścieków

Oczyszczalnia Ścieków

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW W KĘTACH

Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, w której zastosowano nisko obciążony osad czynny, dostosowany do prowadzenia procesu denitryfikacji oraz biologicznej defosfatacji z gospodarką osadową opartą o procesy fermentacji, odwodniania i higienizacji. Osad unieszkodliwiony na terenie oczyszczalni, umieszczany będzie na składowisku odpadów komunalnych bądź wykorzystywany do przyrodniczego zagospodarowania na  terenie gminy.

Podstawowe obiekty:

  • część mechaniczna: (budynek krat ze stacją zlewną, piaskownik z odtłuszczaczem napowietrzanym, przepompownia główna ścieków, osadniki deszczowe)
  • część biologiczna: (reaktor biologiczny dwusekcyjny z napowietrzaniem wgłębnym, osadniki wtórne poziome ze zgarniaczami dennymi i powierzchniowymi, budynek stacji dmuchaw i pompowni osadów)
  • część osadowa: (zbiornik hydrolizy, otwarta komora fermentacyjna, budynek mechanicznego zagęszczania, odwadniania i higienizacji osadu.)

Do kontroli i sterowania procesami oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów oczyszczalnie wyposażono w nowoczesną aparaturę kontrolno – pomiarową wraz z systemem sygnalizacji i wizualizacji.

CHARAKTERYSTYKA OCZYSZCZALNI

Przepustowość:

Etap 1
– okres bezdeszczowy Q śr d= 8.500 m3/d
– okres deszczowy Q śr d= 17.000 m3/d

Docelowa
– okres bezdeszczowy Q śr d= 12.500 m3/d
– okres deszczowy Q śr d= 17.000 m3/d

REALIZACJA PROJEKTU DOFINASOWANEGO Z FUNDUSZY EUROPEJSKICH NA INFRASTRUKTURĘ, KLIMAT, ŚRODOWISKO

Na lata 2025-2028 zaplanowano rozbudowę oczyszczalni w Kętach, która ma zostać znacząco powiększona w części biologicznego oczyszczania ścieków do wielkości projektowej prawie 50.000 RLM, przy zakładanej przepustowości na poziomie ok. 39 tys. m3/d. Niedługo ma rozpocząć się etap projektowania, który ma zakończyć się w 2026 r. i wtedy poznamy jaki będzie jej planowany nowy kształt. Z najistotniejszych założeń Programu Funkcjonalno-Użytkowego należy wymienić:

– rozbudowa, przebudowa i modernizacja reaktorów biologicznych,

– budowa nowych osadników wtórnych,

– budowa nowych kanałów tłocznych ścieków surowych z pompowni głównej na część biologiczną,

– przebudowa i modernizacja istniejących obiektów na części mechanicznej i biologicznej, z dobudowaniem nowych obiektów usprawniających transport i rozdział ścieków surowych,

– zmiana systemu napowietrzania poszczególnych stref oczyszczania wraz z zastosowaniem nowych dmuchaw,

– budowa nowej dwustanowiskowej stacji zlewnej ścieków dowożonych,

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW W ŁĘKACH

Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, która została uruchomiona w 2013 r. jako tzw. zblokowany obiekt inżynieryjny, ograniczając tym samym powierzchnię zabudowy. Oczyszczalnia wyposażona jest w 2 ciągi (2 okrągłe zbiorniki betonowe), w których zlokalizowane wszystkie strefy oczyszczania tj. piaskowniki, strefy biologicznego oczyszczalnia i osadniki wtórne. Osad nadmierny transportowany jest do zbiorników osadu (jeden użytkowany od 2013 r., a drugi oddany do eksploatacji w marcu 2025 r.), a następnie do odwodnienia na prasę. W 2025 r. poza nowym osadnikiem została uruchomiona nowa pompownia ścieków surowych, na którą trafiają ścieki po odseparowaniu skratek na kratach schodkowych, które znalazły miejsce w nowym budynku. Kraty zastąpiły zlikwidowane już bardzo wyeksploatowane sito. Dzięki zmodernizowaniu układu technologicznego, udało się odizolować strefę sterowania oczyszczalnią od strefy oczyszczalnia, co zminimalizuje niekorzystne warunki panujące w budynku technicznym, które wpływały na korozję wszystkich elementów szaf sterowniczych i innych urządzeń. Wygospodarowano również dodatkowe pomieszczenia socjalne dla osób obsługujących ten obiekt.

CHARAKTERYSTYKA OCZYSZCZALNI

Przepustowość:

– Q max d= 575 m3/d

– projektowa 5227 RLM

Kierownik Oczyszczalni Ścieków
Mistrz Oczyszczalni Ścieków

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie i inne podobne technologie, które pozwalają: obsługiwać stronę, ulepszać ją poprzez zbieranie danych na temat jej obsługi, trakować (śledzić) Twoje urządzenie na tej i innych stronach tak, aby zaoferować Ci spersonalizowane doświadczenia oraz reklamy, które odpowiadają Twoim preferencjom. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie plików cookie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij „więcej”. Wszystkie zebrane dane osobowe będą wykorzystywane zgodnie z naszą Polityką Prywatności.